آیا عاشق شدن در سن نوجوانی به صلاح است؟ و چگونه می توان این عشق را مدیریت کرد؟

دسته بندی: مذهبی آیا عاشق شدن در سن نوجوانی به صلاح است؟ و چگونه می توان این عشق را مدیریت کرد؟

من ۱۶سالمه یه دختری رو دوست دارم هر چقدر بهش میگم دوستت دارم، دودل هست و باور نمی کنه این که من این همه دوسش دارم. نمی دونم چیکارکنم که تردیدش برطرف بشه و اعتماد کنه باور کنه بهم که انقدر دوسش دارم. لطفا زود تر جواب بدید ممنونم ازتون

دوست نوجوان، دو نکته در خصوص سوال شما وجود دارد. اول این که چرا باید در سنین نوجوانی که مهمترین مقطع زمانی شما برای پرداختن به تحصیل و ورزش و تنظیم ارتباطات با دوستانتان است، بایستی درگیر یک رابطه عاطفی بیهوده و بی نتیجه باشید؟ آنچه که مسلّم است هدف شما تشکیل زندگی مشترک و ازدواج نیست و اگر هم شما چنین ادعایی داشته باشید قطعا شرایط آن را در حال حاضر ندارید! نکته دیگر این که اصرار شما بر ایجاد این رابطه و یا به قول خودتان اعلام علاقه، بیشتر از این که به خود شما آسیب برساند برای دخترخانمی که دوستش دارید آسیب زا خواهد بود و در کل این ارتباط به صلاح هیچیک از شما دو نفر نخواهد بود.
۱- سعی کنید با خود شناسی بر احساس و هیجانات خود مسلط شوید و به صورت یک طرفه و تخیلی سرمایه گذاری عاطفی انجام ندهید.
۲- با احترام به خود و استقلال شخصیتی و برطرف کردن نیازها و کمبوده ها با اعتماد به نفس کامل و با هدف گذاری، ارتباطتان را تنظیم کنید.
۳- با دیدن نقاط مثبت و خوبی های خودتان و اعتماد به خود در زندگی سعی کنید اساس بی نیازی از دیگران را در خود بنا کنید و در ارتباطات مجذوب کل شخصیت فرد نشوید بلکه به خود بگویید مثلا شوخ طبعی ایشان باعث ارتباط است نه سایر ویژگی های شخصیتی ایشان
۴- سعی کنید به جای تمرکز و سرمایه گذاری روی یک نفر، روی چند نفر برای برقراری دوستی فکر و هدف گذاری کرده و به تمایل طرف مقابل نسبت به ارتباط با شما اهمیت قایل شوید.
۵- سعی کنید خوبی های دیگران را در خود ایجاد کنید و در انتخاب کاملا آزاد از اسارت خواسته ها و نیازهای درونی باشید .به عبارت دیگر دوست کسی نیست که نیمه ناقص من را کامل کند بلکه من باید با بینش و معرفت و کار و تمرین کامل باشم تا از ارتباط لذت ببرم تا در صورت عدم تمایل خود فرد یا طرف مقابل به ادامه رابطه، آسیب نبینم.

 

منبع: با ما بخون ، شهر سوال