آیا گناه و توبه‎ های مکرر انسان را از رحمت خدا دور می‎سازد؟

دسته بندی: مذهبی آیا گناه و توبه‎ های مکرر انسان را از رحمت خدا دور می‎سازد؟

گناه و توبه‎ های مکرر – به گزارش خبرگزاری بین‎‌المللی قرآن (ایکنا) از قم، یکی از سوالات بسیار مهم در خصوص مسئله توبه آن است که چرا انسان توبه می‌شکند؟ آیا با شکستن پی در پی توبه، درهای بخشش خداوند بسته خواهد شد؟.در واقع بهتر است اینگونه این سوال مطرح شود که چرا انسان بعد از این که به نوک قله توبه صعود می‌کند به وادی گناه برمی‌گردد؟ وآیا می‌تواند چند بار توبه کند؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت که پیامبر(ص) فرمودند: «کلما أذنَبت‌َ استَغفَرِالله»؛ یعنی هر چه گناه‌کردی از خداوند طلب آمرزش کن، منظور سخن پیامبر این نیست که گناه را دست کم بگیریم و از انجام گناه بی‌تفاوت بگذریم بلکه باید تلاش کنیم تا توبه را معراجی برای عظمت روح، طهارت نفس و پاکی نیت خود قرار دهیم.

هر انسانی پیوسته نمی‌تواند خود را از ارتکاب گناهان منزه سازد و خداوند هیچ گاه ذره‌ای از زمین و آسمان را از نظر ناپدید نمی‌کند و حتی‌روزی نمی‌آید که بگوئیم صاحب این کتاب گناهان کوچک و بزرگ را کنار می‌گذارد مگر این که آن را بشمارد. بنابر این هر انسانی باید توبه را وسیله‌ای برای آمرزش‌گناهان خود قرار دهد، و خداوند بسیار آمرزنده و مهربان است.

مردی مرتکب گناه شد. با اندوه فراوان نزد پیامبر(ص) آمد و گفت: ای رسول خدا، من گناه می‌کنم. فرمود: از خدا طلب مغفرت کن.
گفت: توبه می‌کنم سپس برمی‌گردم. فرمود: هر چه گناه می‌کنی طلب آمرزش کن، گفت: در این صورت گناهانم زیاد می‌شود. فرمود: بخشش خدا زیاد است، پیوسته توبه کن تا شیطان رانده شود، همانا خداوند با توبه بنده خود نسبت به خودش شاد می‌شود: «إن‌َّ‌اللهَ یحِب‌ُّ التَّوّابین‌َ وَیحِب‌ُّ المُتَطَهِّرین»؛همانا خداوند توبه کنندگان را دوست دارد و پاکان را دوست‌دارد.

شکی نیست که در درون هر انسانی تضاد و تصمیم بین حق و باطل، حلال و حرام.. عقل و شهوت.. وجود دارد؛ تضاد لحظه‌ای از زمان، انسان را زیر چرخ گناه شهوت قربانی می‌کند و این بدان معنا نیست که او به پایان کار رسیده و گرفتار گناه و معصیت شده است و هیچ امید نجاتی برای او نیست؛ زیرا خداوند برای انسان فرصت بازگشت به سوی دایره حق، عمل به حلال و تحکیم عقل را فراهم کرده است تا جایی که درهای توبه را برای بندگان گناهکارش گشوده است تا از گناهان و معاصی چرکین پاک شوند.

منبع: با ما بخون ، ایکنا