آیا ارواح مومنان هر جمعه به آسمان دنیا می‌ آیند؟

دسته بندی: مذهبی آیا ارواح مومنان هر جمعه به آسمان دنیا می‌ آیند؟

ارواح مومنان جمعه‌ها به آسمان دنیا آمده و گریه و اندوه از خانواده خود درخواست می‌کنند تا برای آنها کار نیکی انجام دهند. آیا عبارت یادشده از سخنان پیامبر اسلام(ص) است؟
پرسش
پیامبر اکرم(ص): ارواح مؤمنان هر جمعه به آسمان دنیا می‌آیند و روبه‌روى خانه‌ها می‌ایستند و هر یک با آواى حزین در حالى که می‌گرید می‌گوید اى کسان من! اى فرزندانم! پدرم! مادرم! نزدیکانم به ما عطوفت کنید. خداى شما را بیامرزد… . با درهم پولى یا گرده نانى و یا لباسى در حق ما رحم کنید که خدا به شما از لباس‌هاى بهشتى بپوشاند». آیا این حدیث درست است؟
پاسخ اجمالی
بنابر تحقیق و جست‌وجو در منابع حدیثی؛ این حدیث به عنوان اولین منبع، تنها در کتاب «جامع الأخبار» شعیری(قرن ششم)[۱] از یکی از اصحاب رسول خدا(ص) از آن‌حضرت این‌گونه نقل شده است: «ارواح مؤمنان در هر [شب] جمعه به آسمانِ دنیا می‌آیند و مقابل سراها و خانه‌هاى خود می‌ایستند و هر یک از آنها با صداى اندوهناک و گریان می‌گوید: اى همسرم! اى فرزندانم! اى پدرم! اى مادرم! و اى خویشاوندانم! خدا شما را رحمت کند! با آنچه [از مال و دارایى که] در دست داشتیم، به ما لطفى کنید. عذاب و حسابش براى ماست و سودش براى غیر ما! و هر یک از آنها به خویشاوندانش صدا می‌زند: با [صدقه دادن] دِرَمى یا گِرده نانى یا لباسی، به ما نیکى و محبّت کنید. خدا از لباس‌های بهشت بر شما بپوشاند!». پیامبر(ص) سپس گریست و ما هم با او گریستیم، و پیامبر(ص) از بسیارىِ گریه نتوانست به سخنش ادامه بدهد.[۲]
محمد بن محمد شعیری، کتاب «جامع الاخبار» را به عنوان کتابى اخلاقى نوشته و به همین جهت، اسناد روایات را حذف کرده است؛ لذا این روایت هم دارای سند نیست تا به بررسی راویان آن بپردازیم.‏ اما از جهت محتوایی می‌توان آن‌را قابل پذیرش دانست؛ چون همخوان با روایات دیگری است که درباره دیدار ارواح مؤمنان بعد از مرگ با خانواده خود، نقل شده‌اند.[۳]
[۱]. درباره انتساب این کتاب به شعیری اختلاف نظر وجود دارد؛ ر. ک: شیخ آقا بزرگ تهرانى‏، الذریعه إلى ‏تصانیف ‏الشیعه، ج ‏۵، ص ۳۳ – ۳۵، قم،  اسماعیلیان‏، ۱۴۰۸ق.
[۲]. شعیری، محمد بن محمد، جامع الأخبار، ص ۱۶۹، نجف، مطبعه حیدریه، چاپ اول‏، بی‌تا.
[۳]. ر. ک: «ارتباط مردگان در عالم برزخ با اهل دنیا»، ۳۷۶۹۵.
منبع: با ما بخون ، اسلام کوئست