از بادهای رنگارنگ مشتری چه می‌دانید؟ دلیل خشک شدن سیاره سرخ چه بود؟

دسته بندی: علمی از بادهای رنگارنگ مشتری چه می‌دانید؟ دلیل خشک شدن سیاره سرخ چه بود؟

تحقیقات جدید این احتمال را می‌دهند که یک سیارک سرخ در بهرام سقوط کرده و یک سونامی گسترده ایجاد نموده است.

سقوط سیارکی که مریخ را خشک کرد

سیاره سرخ به احتمال زیاد زمانی جهان آب با رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و شاید حتی اقیانوس‌ها بود؛ تحقیقات جدید این احتمال را می‌دهند که یک سیارک ٣.۵ میلیارد سال پیش در اقیانوس سیاره بهرام سقوط کرده و یک سونامی گسترده ایجاد کرده است. مدارک و شواهد موجود در مورد اقیانوس باستانی احتمالی در نیمکره شمالی مریخ نشان می‌دهد این اقیانوس در سال‌های اخیر رو به رشد بوده و اکنون شواهد اضافی حاکی از آن است که یک برخورد بزرگ سیارکى میلیاردها سال قبل یک مگاسونامی در سیاره سرخ بهرام ایجاد کرده است.

بادهای رنگارنگ سیاره مشتری را بشناسید

نمای نزدیک جدید تلسکوپ فضایی هابل که از سیاره مشتری و نشان شاخص این سیاره یعنى لکه قرمز بزرگ برجیس، در تاریخ ٢٧ ژوئن سال ٢٠١٩ (پنجشنبه ۶ تیر امسال) گرفته شد، نشان می‌دهد یک پالت رنگی شدیدتر در ابرهای جو متلاطم برجیس نسبت به سال‌های گذشته وجود دارد که در حال حرکت است؛

لازم به ذکر است که رنگ‌ها و تغییرات آنها امکان یافتن سرنخ‌های مهمی از فرآیندهای در حال انجام در جو مشتری را فراهم می‌کند و این نوارها با اختلاف در ضخامت و ارتفاع در ابرهای یخی آمونیاک ایجاد می‌شوند. باندهای رنگارنگ نیز که در جهت‌های مخالف در عرض‌های مختلف جابجا می‌شوند، ناشی از فشارهای جوی مختلف است، نوارهای سبک‌تر هم بلندتر می‌شوند و ابرهای ضخیم‌تری نسبت به باندهای تاریک‌تر دارند.

در تاریخ ١٣ آگوست سال ٢٠١٩ (سه‌شنبه ٢٨ امرداد ماه جارى) ناسا در Trident Basin کیپ کاناورال فلوریدا، فضانوردان داگ هورلی و باب بهنکن با تیم‌هایی از ناسا و SpaceX همکاری می‌کنند تا عملیات خروج خدمه از Dragon را انجام دهند و از آن برای حمل انسان به ایستگاه بین‌المللی فضایی استفاده می‌شود؛ تیم‌ها با استفاده از کشتی Go Searcher برای بازیابی فضاپیمای خود پس از افتادن این فضاپیما در آب استفاده مى‌کنند و این دو نفر قرار است برای مأموریت SpaceX Demo-2 به سمت ایستگاه فضایی به عنوان خدمه پرواز کنند.

برای انجام کارهای مهمتان با مشتری مشورت کنید

در نجوم قدیم سیاره برجیس یا مشترى معروف را “سعد اکبر” و نیکی یا نیک فرجامى بزرگ مى‌دانستند؛ به طوری که از آن برای تشخیص اوقات مناسب جهت انجام امور مهم زندگى استفاده می‌شود.  در آن دوره به سعد و نحس زمان اعتقاد داشتند و همین امر توجه آن‌ها به این موضوع را تشدید می‌کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان ، بازنشر توسط سایت با ما بخون