اهمیت مطالعه و کتاب‌ خوانی از نگاه قرآن چگونه است؟

دسته بندی: مذهبی اهمیت مطالعه و کتاب‌ خوانی از نگاه قرآن چگونه است؟

پرسش
در خصوص اهمیت مطالعه و کتاب‌خوانی از نگاه قرآن، اگر امکان دارد مطالبی را بفرمایید.
پاسخ اجمالی
کتاب و مطالعه[۱] آن به خودی خود شاید ارزشی نداشته، بلکه تنها به عنوان یک وسیله از وسائل اطلاع‌رسانی عمل می‌کند؛ زیرا اگر بتوان از راه شنیدن و دیدن به دانشی دست یافت، نیازی نیست که حتماً کتابی را نیز مطالعه کرد. با این وجود، در قرآن آیاتی وجود دارد که مردم را تشویق به بررسی خلقت خدا و نیز آثار گذشتگان کرده است که مطالعه کتاب، یکی از راه‌های عمل به این توصیه‌ها است. به برخی از این آیات[۲] اشاره می‌شود:
۱. پیامبر اسلام(ص) از خداى خویش می‌خواهد: «ربّ زِدْنِی عِلْماً»؛[۳] پروردگارا! بر علم من بیفزا. در همین راستا، کتاب می‌تواند از راه‌های افزودن به دانش باشد.
۲. «قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ»؛[۴] در زمین گردش کنید. مطالعه ماجراهای دوران گذشته می‌تواند تا حدودی همان تأثیر را داشته باشد.
۳. «وَ کَتَبْنا لَهُ فِی الْأَلْواحِ مِنْ کُلِّ شَیْ‏ءٍ مَوْعِظَهً وَ تَفْصیلاً لِکُلِّ شَیْ‏ءٍ فَخُذْها بِقُوَّهٍ وَ أْمُرْ قَوْمَکَ یَأْخُذُوا بِأَحْسَنِها…‏»؛[۵]انواع اندرزها را در الواح نوشتیم و همه چیز را بیان کردیم، آن‌را به جدّ بگیر و به قومت بگو که نیکوترش را عمل کنند.
۴. وَ قُلِ الْحَمْدُ للهِ سَیُریکُمْ‏ آیاتِهِ فَتَعْرِفُونَها …»؛[۶] بگو: سپاس خدا را؛ به زودى آیاتش را به شما نشان خواهد داد تا آن را بشناسید.
۵. «واتلُ عَلَیهِم نَبَأ الَّذى آتَیناهُ آیاتِنا فَانسَلَخَ مِنها فَاتبَعَهُ الشَّیطانُ فَکانَ مِنَ الغاوین‏»؛[۷] و بر آنها بخوان سرگذشت آن‌کس را که آیات خود را به او دادیم؛ ولى [سرانجام] خود را از آن تهى ساخت و شیطان در پى او افتاد، و از گمراهان شد!

[۱]. «شرایط و دعای مطالعه»، ۷۶۳ ؛ «روش مطالعه تفسیر قرآن» ۱۶۵۱۵.
[۲]. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه ر. ک: هاشمى رفسنجانى، اکبر، فرهنگ قرآن‏، ج ۸، ص ۲۷۷، قم، بوستان کتاب، چاپ دوم، ۱۳۸۳ش‏.
[۳]. طه، ۱۱۴.
[۴]. انعام، ۱۱؛ نمل، ۶۹؛ عنکبوت، ۲۰؛ روم، ۴۲.
[۵]. اعراف، ۱۴۵.
[۶]. نمل، ۹۳.
[۷]. اعراف، ۱۷۵.
منبع: با ما بخون ، اسلام کوئست