اینکه می گویند “آب، مهریه حضرت زهرا سلام الله علیها است” یعنی چه؟

دسته بندی: مذهبی اینکه می گویند "آب، مهریه حضرت زهرا سلام الله علیها است" یعنی چه؟

مهریه حضرت زهرا – مهریه ظاهری حضرت زهرا (س)چهارصد درهم یا اندکی بیش تر یا کم تر بود, که با این پول این وسایل را خریداری کردند:
پیراهنی به بهای هفت درهم. چارقدی به بهای چهار درهم . دستمال و قطیفه ای مشکی بافت خیبر . دو عدد تشک و چهارعدد بالش و پرده ای از پشم و یک تخته بوریا و یک آسیاب دستی و لگنی از مس و مشکی از چرم و یک ظرف چوبی و کاسه ای برای دوشیدن شیر .نیز یک آفتابه و یک خمره و چند عدد کوزه .
وقتی این ها را نزد پیامبر(صلی الله علیه و آله) آوردند, فرمود: خدا به اهل بیت برکت دهد.(۱)

به پیامبر(صلی الله علیه و آله) گفتند: این مقدار مهر فاطمه(سلام الله علیها) روی زمین است ; مهر او در آسمان ها چه مقدار است ؟ فرمود: این سؤال ها را که دردی را از شما دوا نمی کند ، نپرسید. گفتند: نه ، برای ما اهمیت دارد؛ بفرمایید. فرمود: مهر فاطمه (سلام الله علیها) در آسمان ها یک پنجم زمین است . هر کس روی زمین راه برود, در حالی که به فاطمه(سلام الله علیها) و فرزندان او بغض و کینه داشته باشد, گناه کرده است .(۲)

از امام باقر(ع)نقل شده : مهریه زهرا(سلام الله علیها) یک پنجم دنیا و یک سوم بهشت و چهار نهر فرات و نیل و نهروان و بلخ است , ولی روی زمین پانصد درهم قرار داده شد, تا برای دیگران اسوه و مِلاک باشد.(۳)

اگر در روایات، آب و ثلث بهشت به عنوان مهریه حضرت بیان شده ، مهریه اصطلاحی و معروف نیست، بلکه مهریه معنوی است. مهریه متداول را باید شوهر از مال خود به همسرش بدهد، اما آب فرات و…و بهشت ملک امام علی(علیه السلام) نبود تا به حضرت زهرا(سلام الله علیها) بدهد، مگر اینکه از نوع ولایت تکوینی و به عنوان خلیفه الهی آن ها را مالک بر کل زمین بدانیم، اما این نوع مالکیت نیز از نوع مالکیت معنوی است.

این روایات حاکی از حرمتی است که خدا برای بنده محبوبش حضرت زهرا قائل است . اما مهریه ظاهری حضرت زهرا خیلی کم بود . مسلمانان وظیفه دارند مهریه دختران شان را سبک بگیرند تا در امر ازدواج مشکل جوانان حل گردد.

پی‏ نوشت‏ها:
۱. سید جعفر شهیدی , زندگانی حضرت فاطمه (س) ص ۵۹.
۲. بحارالانوار،ج ۴۳ ،ص ۱۱۳.
۳. همان .

منبع: با ما بخون ، شهر سوال