ثواب و پاداش زیارت حضرت فاطمه معصومه (س)

دسته بندی: مذهبی ثواب و پاداش زیارت حضرت فاطمه معصومه (س)

پرسش در مورد زیارت حضرت فاطمه معصومه
این حدیث از امام رضا(ع): «هر کس او (حضرت معصومه) را با شناخت از جایگاهش زیارت کند، بهشت برای اوست»، در کدام منابع آمده است؟
پاسخ اجمالی
در مورد پاداش زیارت حضرت معصومه (س) روایاتی نقل شده است:
۱. سعد بن سعد از امام رضا(ع) می‌پرسد که ثواب زیارت فاطمه(س) دختر موسی بن جعفر(ع) چیست؟ امام فرمود: «هرکه او را زیارت کند، بهشت بر او واجب خواهد شد».[۱] در روایت دیگری از سعد از امام رضا(ع) قید «عارِفاً بِحَقِّها» آمده است که در این صورت، معنایش آن خواهد بود که «هر کس او را با معرفت و شناخت به حقّانیت او، زیارت کند، بهشت جایگاهش خواهد بود».[۲] البته اگر این قید هم وجود نداشت، روایت اول نیز انصراف به افرادی داشت که با شناخت به زیارت می‌روند.
۲. امام جواد(ع) فرمود: «هرکس عمه من(فاطمه) را در قم زیارت کند، بهشت بر او واجب است».[۳]
۳. امام صادق(ع) فرمود: «خدا را حرمى است که مکه باشد، پیامبر(ص) را حرمی است به نام مدینه، شهر کوفه نیز حرم علی(ع) است، و بدانید که قم، کوفه کوچکی است؛ برای بهشت هشت در است که سه در آن به‌سوی قم باز می‌شود، در آن، بانویی از فرزندانم به نام فاطمه دختر موسی درگذرد و به شفاعت او همه شیعه‌هایم به بهشت می‌روند».[۴]

[۱]. ابن قولویه، جعفر بن محمد، کامل الزیارات‏، ص ۳۲۴، نجف اشرف، دار المرتضویه، چاپ اول، ۱۳۵۶ش؛ صدوق، محمد بن على‏، ثواب الأعمال و عقاب الأعمال‏، ص ۹۸ – ۹۹، قم، دار الشریف الرضی للنشر، چاپ دوم، ۱۴۰۶ق.
[۲]. مجلسى، محمد باقر‏، بحار الأنوار، ج ‏۹۹، ص ۲۶۵ – ۲۶۷، بیروت، دار إحیاء التراث العربی‏، چاپ دوم، بیروت‏، ۱۴۰۳ق‏.
[۳]. کامل الزیارات، ص ۳۲۴.
[۴]. بحار الأنوار، ج‏ ۵۷، ص ۲۲۸.
منبع: با ما بخون ، اسلام کوئست