جدول فروش هفتگی بازی ها در بریتانیا | بریتانیا زیر سلطه‌ ی زامبی‌ ها

دسته بندی: بازی و سرگرمی

در هفته‌ای آرام و بدون هیچ هیجانی، بازی Days Gone همچنان به سلطنت خود بر بریتانیا ادامه می‌دهد. با گیمفا، جدول فروش هفتگی بریتانیا و تحلیل کوچکی بر آن همراه باشید.

همان‌طور که هفته‌ی گذشته ذکر کردیم، در این هفته هیچ رقیب بزرگی برای عناوین پیشین عرضه نشد و احتمال می‌دادیم که شاهد تغییر بزرگی در جدول فروش هفتگی بریتانیا نباشیم. این اتفاق رخ داد و باید عرض کنم که در ۴ رتبه‌ی ابتدایی جدول، هیچ تغییری رخ نداده است. درست است که این هفته به صورت کلی آمار فروش بسیار کم‌تر از هفته‌ی گذشته بود، ولی این مورد نتوانست ترتیب ۴ رتبه‌ی ابتدایی جدول را به هم بزند.

به سراغ اعداد و ارقام برویم. بازی Days Gone همچنان همانند هفته‌ی پیش در جایگاه اول قرار دارد. با این وجود، شاهد آن هستیم که نسبت به هفته‌ی گذشته فروش آن ۶۰ درصد کاهش یافته است.  با این وجود، می‌توان از آن به عنوان یکی از لذت‌بخش‌ترین بازی‌های سال ۲۰۱۹ یاد کرد». شاید باور این مورد سخت باشد ولی طبق نظر بازی‌بازان، این عنوان اصلا لیاقت چنین نمراتی را نداشت و در حق آن کم‌لطفی شده است.

در رتبه‌ی دوم، دوباره شاهد بازی Mortal Kombat 11 هستیم. این بازی را شاید بتوان بهترین نسخه از نظر جلوه‌های بصری و گیم‌پلی در تاریخ این سری دانست. البته نمی‌توان از این مورد نیز صرف نظر کرد که بازی تغییراتی به خود دیده است؛ برای مثال دیگر خبری از حرکات خشونت‌آمیز نسخه‌های پیشین به نام X-Ray نیست و جای خود را به حرکات دیگر داده است. ولی بعضی موارد همچون پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای و البته شباهت بی چون و چرای بعضی حرکات شخصیت‌ها به سری Injustice از موفقیت تمام و کمال این بازی جلوگیری کرده‌ است. شرکت سازنده با عرضه‌ی به‌روزرسانی‌های مختلف سعی در بهبود بازی داشته است ولی متاسفانه فعلا خبری از حذف پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای از این بازی نیست. قابل ذکر است که این عنوان نسبت به هفته‌ی گذشته افت فروشی ۷۴ درصدی را تجربه کرده است.

بازی FIFA 19 همچنان در رتبه‌ی سوم قرار دارد و نسبت به دو رتبه‌ی قبلی، افت فروش کم‌تری را تجربه کرده است. این بازی با این که رتبه‌ی بدتری نسبت به دو عنوان ذکر شده دارد ولی نسبت به هفته‌ی گذشته تنها ۱۰ درصد کاهش فروش داشته است. همین مورد می‌تواند مهر تاییدی بر محبوبیت این سری و البته ورزش فوتبال باشد.

اگر هفته‌ی پیش ذکر کردیم که شرکت راک‌استار (Rockstar) در جدول فروش شگفتی می‌آفریند، این هفته باید بیان کنیم که راک‌استار خود شگفتی است. در میان ۵ رتبه‌ی ابتدایی همه‌ی بازی‌ها افت فروشی نسبی را تجربه کردند ولی در جایگاه چهارم و پنجم بازی‌های شرکت راک‌استار قرار دارند. در رتبه‌ی چهارم آخرین ساخته‌ی این شرکت یعنی بازی وسترن Red Dead Redemption 2 قرار گرفته است که نسبت به هفته‌ی گذشته تنها ۳ درصد افت فروش داشته است. بحث سر بازی GTA V به کلی متفاوت است. این بازی سال ۲۰۱۳ عرضه شد ولی هم‌اکنون پا به پای هم‌کیش وسترن خود فروش دارد. بگذارید چنین بگوییم: در هفته‌ای که تمامی رتبه‌های برتر لیست افت فروش دارند، بازی GTA V با افزایش فروشی ۱۴ درصدی از رتبه‌ی یازدهم به جایگاه پنجم منتقل شده است. البته بخشی از این مورد را می‌توان به سرورهای Role Playing این عنوان نسبت داد.

با بالا آمدن بازی GTA V، شاهد آن هستیم که جدیدترین ساخته‌ی شرکت یوبی‌سافت (Ubisoft) یعنی Tom Clancy’s The Division 2 به رتبه‌های پایین‌تر پرتاب شده است. این بازی که پیش از این جایگاه پنجم را در اختیار داشت، هم‌اکنون به رتبه‌ی هشتم منتقل شده است. قابل ذکر است که شرکت یوبی‌سافت قصد دارد تا محتویات یا نسخه‌ای جدید از سری Ghost Recon را معرفی کند.

در آخرین رتبه‌ی جدول این هفته، بازی Anthem ساخته‌ی استودیوی بایوور (BioWare) قرار دارد. شاید بتوان بیان کرد که این بازی یکی از ناامیدکننده‌ترین و بدترین فروش‌ها در زمان عرضه را داشت؛ چرا که همه انتظار یک بازی AAA بسیار قدرتمند را از استودیوی سازنده داشتیم که متاسفانه نتیجه‌ی نهایی شباهتی به آن نداشت. پس از عرضه البته، استودیوی بایوور با به‌روزرسانی‌های مختلف تلاش کرد که نقاط ضعف بازی را بپوشاند و همین امر باعث شده است که این بازی هم‌اکنون به یک بازی نسبتا عالی تبدیل شود. باید در ذهن داشته باشید که هنوز مشکلاتی در بازی وجود دارد ولی قابل چشم‌پوشی هستند.

به عنوان نگاهی دیگر، می‌توان بیان کرد که بازی Final Fantasy XII: The Zodiac Age در این هفته عرضه شد و توانست با به دست آوردن رتبه‌ی ۱۵ در اولین هفته‌ی فروش خود به کارش پایان دهد.

بازی‌های انحصاری

خوشبختانه این هفته، هر سه شرکت بزرگ صنعت بازی‌های ویدئویی در لیست ده برتر، نماینده‌ی مخصوص به خود را داشتند. شرکت سونی به واسطه‌ی بازی Days Gone توانسته است تا تخت پادشاهی بریتانیا را به خود اختصاص دهد. شرکت مایکروسافت با بازی مسابقه‌ای Forza Horizon 4 عرض اندام کرده است و با یک پله پسرفت، هم‌اکنون در جایگاه نهم قرار دارد. ولی نینتندو همان‌طور که انتظار داشتید دو نماینده در جدول دارد. بازی New Super Mario Bros. U Deluxe با دو پله پیشرفت از جایگاه نهم به رتبه‌ی هفتم منتقل شده است. بازی Mario Kart 8 Deluxe نیز ثبات رتبه‌ای خوب را از خود نشان داده است و همانند هفته‌ی پیش رتبه‌ی ششم را دارد.

نام بازی  رتبه‌ی این هفته رتبه‌ی هفته‌ی گذشته
Days Gone ۱ ۱
Mortal Kombat 11 ۲ ۲
FIFA 19 ۳ ۳
Red Dead Redemption 2 ۴ ۴
Grand Theft Auto V ۵ ۱۱
Mario Kart 8 Deluxe ۶ ۶
New Super Mario Bros. U Deluxe ۷ ۹
Tom Clancy’s The Division 2 ۸ ۵
Forza Horizon 4 ۹ ۸
Anthem ۱۰ ۱۲

منبع: با ما بخون ، گیمفا