جذب ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه خارجی طی یک سال اخیر در البرز

دسته بندی: خبری جذب ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه خارجی طی یک سال اخیر در البرز

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی البرز از جذب ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه خارجی طی یک سال اخیر در البرز خبر داد و گفت: بیشتر این شرکت‌های خارجی در زمینه تولید دارو فعالیت دارند و در کنار شرکت‌های دارویی ایرانی می‌توانند البرز را به هاب دارویی کشور تبدیل کنند.

به گزارش ایسنا، ابوالفضل فلاح در نشست شورای هماهنگی مدیران دستگاه‌های تابع وزارت امور اقتصادی و دارایی که امروز شنبه ۲۱ اردیبهشت در منطقه ویژه اقتصادی پیام برگزار شد با اشاره به ظرفیت‌های منطقه ویژه اقتصادی پیام اظهار کرد: در این منطقه فرصت‌های سرمایه گذاری زیادی وجود دارد که باید از این فرصت‌ها برای تقویت ساختار اقتصادی استان استفاده کنیم.

وی ادامه داد: با ایجاد نمایشگاه بین المللی، پایانه صادراتی و بندر خشک در کنار منطقه ویژه اقتصادی پیام، هاب اقتصادی ویژه‌ای در استان شکل می‌گیرد که در منطقه غرب آسیا بی رقیب خواهد شد. خوشبختانه زمین پایانه صادراتی مشخص شده و با انجام امور اداری به زودی عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

این مسئول ابراز کرد: با راه اندازی نمایشگاه بین المللی هم می‌توان امیدوار بود بخشی از ثقل اقتصادی کشور از تهران به سمت البرز کشانده شود.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی البرز در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به وضعیت جذب سرمایه خارجی در سال گذشته گفت: سال گذشته در مجموع ۲۰۲ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در استان اتفاق افتاده و با توجه به اینکه در شرایط تحریم به سر می‌بریم رقم قابل توجهی است.

فلاح ابراز کرد: از مجموع این سرمایه گذاری‌ها بیش از ۱۰۰ میلیون دلار جذب شده و بخش دیگر آن هم در حال جذب است.

وی توضیح داد: بیشتر این شرکت‌های خارجی در زمینه تولید دارو فعالیت دارند و در کنار شرکت‌های دارویی ایرانی می‌توانند البرز را به هاب دارویی کشور تبدیل کنند.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر البرز در رتبه ۹ کشوری در حوزه تولید ناخالص ملی و رتبه ۲۳ کشور در بخش منابع بانکی قرار دارد.

وی گفت: سال گذشته موفق شدیم ۲۶ هزار میلیارد تومان از طریق منابع بانکی، فاینانس خارجی، سرمایه گذاری مستقیم و … جذب کنیم که رقم قابل توجهی است.

فلاح ابراز کرد: امید است با این منابع بتوانیم به هدف خود برای ایجاد ۴۵ هزار اشتغال خالص در سال جاری دست یابیم.

مدیر عامل شرکت خدمات هوایی و منطقه ویژه اقتصادی پیام گفت: واقعیت این است امروز واسطه گری قانونی به بهترین راه درآمدزایی در کشور تبدیل شده و اینکه عده‌ای در این شرایط پرچمدار تولید و اشتغالزایی هستند جای قدردانی دارد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه البرز، نادر ثناگو مطلق در نشست شورای هماهنگی مدیران دستگاه‌های تابع وزارت امور اقتصادی و دارایی که امروز شنبه ۲۱ اردیبهشت در منطقه ویژه اقتصادی پیام برگزار شد اظهار کرد: در جنگ اقتصادی امروز، بخش خصوصی پیشران است و باید با حمایت از این بخش به نحوی عمل کنیم که در پایان نه تنها مغلوب بلکه پیروز میدان باشیم.

وی اضافه کرد: با وجود شرایط امروز کشور، اینکه واحدهای تولیدی ما فعالیت و اشتغال زایی می‌کنند، با آنکه می‌دانند در این تنور ممکن است بسوزند جای قدردانی دارد و نیاز است هر چه بیشتر از آنها حمایت شود.

ثناگو مطلق با اشاره به اینکه بهترین راه مقابله با دشمنان، خدمت به مردم است، اظهار داشت: این اعتقاد ما است و تلاش می‌کنیم تا به بهترین شکل ممکن آن را انجام دهیم.

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی پیام در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نامگذاری سال ۹۸ از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال رونق تولید گفت: یکی از مهمترین اهداف ما رفع موانع تولید و کمک بیشتر به بخش خصوصی برای این است که بتوانند بهتر و بیشتر تولید کنند.

وی در ادامه به ظرفیت‌های منطقه ویژه اقتصادی پیام البرز اشاره و خاطر نشان کرد: این مجموعه یک دستگاه ملی است که در استان مستقر شده و می‌توان این استقرار را به فال نیک گرفت، از دو سال گذشته فعال شدن استقرار دوباره صنایع در حوزه‌هایی از جمله بازرگانی و موضوعات مربوط به منطقه پیام را داشته‌ایم و در حال گسترش آنها هستیم.

ثناگو مطلق، استقرار نمایشگاه دائمی استان در مجاورت منطقه ویژه اقتصادی پیام را نشان از اهمیت بالا و دارا بودن ظرفیت مناسب این منطقه برای توسعه کسب و کار و بالا بردن بهره وری بخش خصوصی عنوان و افزود: ارتباطات خوبی با بخش خصوصی و فعالان اقتصادی در منطقه پیام برقرار کرده‌ایم و به جرأت می‌توان گفت امروز منطقه ویژه اقتصادی پیام یکی از فعال‌ترین مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: با استفاده از ظرفیت‌های موجود در منطقه ویژه پیام می‌توان بهترین فرصت را برای توسعه پایدار و رونق تولید و اشتغال در استان ایجاد کرد.

منبع: با ما بخون ، خبرگزاری ایسنا