دانستنی هایی در مورد هجوم آفت ملخ

دسته بندی: باغداری و کشاورزی

زمانی که ملخ‌های بیابانی با یکدگیر مواجه میشوند، سیستم عصبی آن‌ها سروتونین ترشح میکند، که باعث میشود بیشتر به هم جذب شوند، این امر پیش نیاز هجوم آن هاست. گروه‌های اولیه آفت ملخ گروه‌های «طغیان» نامیده میشوند، و زمانی که این گروه‌ها به هم میپیوندند و گروه‌های بزرگتری را تشکیل میدهند، افزایش فوری و ناگهانی جمعیت رخ میدهد.

آیا آفت ملخ هیچ فایده‌ای دارد؟
متاسفانه، آن‌ها هنوز خرابی به بار می‌آورند. این آفت خویشاوند ملخ است و شباهت زیادی به هم دارند. با این حال، رفتارش کاملا متفاوت است. آفت ملخ گا‌ها حشرات منفردی هستند که زندگی‌ای بسیار شبیه ملخ‌ها دارند.
آیا هجوم این آفت خطرناک است؟
آفت ملخ برای انسان خطرناک یا مرگبار نیست. احتمال این که این حشرات شما را گاز بگیرند بسیار پایین است و حتی اگر شما را گاز بگیرند، خطر مرگ به همراه ندارند. خطر آفت ملخ نسبت به دیگر حشرات، برای انسان‌ها غیر مستقیم‌تر و بسیار وحشت آور‌تر است. آفت ملخ اساسا باعث میشود از گرسنگی بمیرید.
آیا این آفت برای انسان مضر است؟
آفت ملخ به انسان یا حیوانات حمله نمیکند. هیچ شواهدی مبنی بر این که آفت ملخ حامل هرگونه بیماری مضر برای انسان‌ها باشد، وجود ندارد.
آیا خطرناک است؟
ملخ بیابانی، به علت توانایی گروهیش در پرواز سریع و طی مسافت‌های طولانی، خطرناک‌ترین آفت ملخ است.
طول عمر ملخ بیابانی چقدر است؟
طول عمر یک ملخ بیابانی حدود سه تا پنج ماه است با این حال این زمان بسیار متغیر است و عمدتا به آب و هوا و شرایط اقلیمی بستگی دارد. چرخه زندگی ملخ بیابانی شامل سه مرحله است: تخم، ملخ بی بال، و ملخ بالغ. تخم در حدود دو هفته (بین ۱۰ تا ۶۵ روز) میشکند، ملخ بی بال طی پنج تا شش مرحله طی ۳۰ تا ۴۰ روز ایجاد میشود، و بلوغ آن حدود ۳ هفته تا ۹ ماه طول میکشد، اما اغلب مدت زمان آن بین ۲ تا ۴ ماه است.
ملخ بیابانی چقدر غذا میخورد؟
یک ملخ بیابانی بالغ میتواند هر روز تقریبا به اندازه وزن خودش غذای تازه بخورد، یعنی حدود ۲ گرم در روز. هجوم این آفات در مقیاس یک کیلومتر مربع شامل ۴۰ میلیون آفت ملخ است، که به اندازه ۳۵ هزار انسان، ۲۰ شتر یا ۶ فیل، در روز غذا میخورند. این محاسبه بر مبنای اعلام وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا مبنی بر این که یک انسان هر روز به طور میانگین ۲.۳ کیلوگرم غذا میخورد، انجام شده است.

در هجومی به مقیاس نیامی (نیجر) یا باماکو (مالی)، به اندازه نیمی از غذایی که طی یک روز در این کشور‌ها مصرف میشود، از بین میرود. یک هجوم در مقیاس پاریس به اندازه نیمی از غذایی که کل جمعیت فرانسه در روز میخورند را نابود میکند. هجومی در مقیاس شهر نیویورک به اندازه غذایی که همه ساکنان نیویورک، پنسیلوانیا، و نیوجرسی میخورند را نابود میکند؛ در صورتی که هجوم در مقیاس سان فرانسیسکو باشد به اندازه غذایی که نیمی از کالیفرنیا مصرف میکنند، از بین میرود؛ و هجومی در مقیاس سیدنی (استرالیا) غذایی که طی یک روز در استرالیا مصرف میشود را در ۱.۵ ساعت نابود خواهد کرد.

چگونه میتوان آفت ملخ را کنترل کرد؟
در حال حاضر روش اصلی کنترل ملخ‌های بیابانی و گروه‌های ملخ جهنده استفاده از ماده شیمیایی ارگانوفسفات است که در مقادیر کم (که با (ULV) فرمولاسیون بسیار کم حجم به آن اشاره میشود) توسط اسپری‌های نصب شده روی ماشین‌ها یا اسپری‌های هوایی، و در مقیاس کوچکتر توسط کوله پشتی و اسپری‌های دستی، به کار برده میشود.

منبع: با ما بخون ، فردانیوز