روش اسکرین شات گرفتن در گوشی‌ های اندروید

دسته بندی: دنیای فناوری

فاطمه بختیاری دزفولی: در این مطلب به شما اطلاعاتی دربارهروش اسکرین شات گرفتن در گوشی‌های اندروید، اسکرین شات گرفتن در گوشی سامسونگ، نرم افزار اسکرین شات گرفتن اندروید، اسکرین شات در گوشی هواوی، اسکرین شات در گوشی ال جی و به صورت کلی با روش اسکرین شات گرفتن در انواع گوشی اندروید آشنا می‌شوید.

بعضی مواقع لازم است آن‌چه بر صفحه‌ی موبایل‌تان نمایش داده شده است را با دیگران به اشتراک بگذارید. در چنین مواقعی، لازم است از صفحه‌تان اسکرین شات بگیرید. اسکرین شات چیزی نیست جز عکس گرفتن از آن چه روی صفحه موبایل‌تان نمایش داده می‌شود. توسعه‌دهندگان موبایل برای ثبت اپلیکیشن‌های‌شان، اسکرین‌شات‌های زیادی می‌گیرند. نویسندگان برای تکمیل مقالات آنلاین‌شان، زیاد از اسکرین شات استفاده می‌کنند. برخی از افرادی که از موبایل برای بازی استفاده می‌کنند، از مراحل بازی‌شان اسکرین شات می‌گیرند. در نتیجه دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است به اسکرین شات گرفتن نیاز داشته باشید.
خبر خوب این است که اسکرین شات گرفتن در گوشی‌های آندروید بسیار آسان است. شما می‌توانید چشم بسته نیز این کار را انجام دهید. چگونه؟ در این راهنما به شما نشان می‌دهیم در گوشی‌های آندروید چطور اسکرین شات بگیرید.
روش استاندارد اسکرین شات گرفتن
اسکرین شات گرفتن در گوشی‌های آندروید معمولا با فشردن دو دکمه انجام می‌شود، یا با فشردن دکمه‌ی کم کردن صدا و دکمه‌ی روشن/خاموش، یا با فشردن دکمه‌های خانه و روشن/خاموش
وقتی ترکیب صحیحی از دکمه‌ها را به‌کار ببندید، صفحه‌ی شما فلش می‌زند و معمولا با صدای شاتر دوربین همراه است. بعضی اوقات، یک پیام بازشونده (Pop up) یا یک اعلان روی صفحه‌تان ظاهر می‌شود و اعلام می‌کند اسکرین شات گرفته شده است.
در برخی مواقع، گزینه‌ی اسکرین شات در منوی روشن/خاموش یافت می‌شود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که دکمه‌ی روشن/خاموش را به مدت طولانی فشار دهید و منتظر ظاهر شدن این منو باشید. برای اسکرین شات گرفتن از صفحه‌ی فعلی روی Take Screenshot بزنید. استفاده از این روش به‌ویژه در زمان‌هایی که فشردن دکمه‌های ترکیبی دشوار است، بسیار مفید است.
سازندگان گوشی‌های آندروید غالبا روش‌های اضافی و منحصر به‌فردی را نیز برای اسکرین شات گرفتن فراهم می‌کنند. به‌عنوان مثال، شما می‌توانید در گوشی‌های سری گلکسی نوت با استفاده از S. Pen اسکرین شات بگیرید. در بسیاری از گوشی‌های پیشرفته‌ی سامسونگ، می‌توانید با ضربه زدن به صفحه با کناره‌ی کف دست‌تان اسکرین شات بگیرید. روش‌های جایگزینی برای اسکرین شات گرفتن وجود دارد که ممکن است در این فهرست به همه‌ی آن‌ها اشاره نشده باشد.
نکته مهم: فرآیند‌های تشریح شده در این نوشتار برای نرم‌افزار‌های اصلی (استوک) هستند. ممکن است فرآیند اسکرین شات گرفتن در ROM سفارشی متفاوت باشد.
اسکرین شات گرفتن در گوشی‌های سامسونگ
دستگاه‌هایی که برای دکمه‌ی خانه یک دکمه‌ی فیزیکی دارند
برای آن دسته از گوشی‌های سامسونگ که دکمه‌ی فیزیکی خانه وجود دارد، شما می‌توانید از ترکیب دکمه‌ی خانه و دکمه‌ی روشن/خاموش برای گرفتن اسکرین شات استفاده کنید.
تنها کاری که باید انجام دهید این است که این دو دکمه را به‌صورت همزمان فشار دهید تا کناره‌های تصویر فلش بزند و صدای شاتر دوربین را بشنوید. همچنین اعلانی دریافت خواهید کرد مبنی بر این‌که اسکرین شات گرفته شده است.
دستگاه‌هایی که دکمه‌ فیزیکی خانه ندارند
گلکسی S۸ یا دیگر دستگاه‌های سامسونگ (عموما تبلت‌ها) که دکمه‌ی فیزیکی خانه ندارند چطور؟ در این مورد، دکمه‌های ترکیبی تنظیم شده برای اسکرین شات گرفتن مانند دیگر گوشی‌ها، دکمه‌ی کم کردن صدا و روشن/خاموش است. این دو دکمه را با هم فشار دهید تا اسکرین شات گرفته شود.
برخی انواع تبلت‌ها یک دکمه‌ی دسترسی سریع دارند که می‌توان آن را برای اسکرین شات گرفتن تنظیم کرد.
S. Pen
در دستگاه‌های سامسونگ که با S. Pen عرضه می‌شوند (مثلا، سری گلکسی نوت)، شما می‌توانید برای اسکرین شات گرفتن از خودِ این قلم استفاده کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که S. Pen را خارج کنید و اگر Air Command به‌صورت خودکار اجرا نمی‌شود، آن را راه‌اندازی کنید، سپس Screen Write را انتخاب کنید. معمولا، پس از این‌که اسکرین شات گرفته شد، تصویر به‌صورت خودکار برای ویرایش باز می‌شود. به خاطر داشته باشید که اسکرین شات‌های ویرایش شده را ذخیره کنید.
اسکرین شات گرفتن در گوشی‌های HTC
در دستگاه‌های HTC، اسکرین شات گرفتن هنوز هم با فشردن دکمه‌های خانه و روشن/خاموش انجام می‌شود. اگر درباره‌ی دستگاه‌های جدیدتر مانند HTC U۱۱ صحبت می‌کنید، دکمه‌ی روشن/خاموش و کم کردن صدا را همزمان فشار دهید، درست مانند بسیاری از دستگاه‌های دارای آندروید اصلی. اگر یک دستگاه قدیمی‌تر دارید، ممکن است این روش برای‌تان نتیجه نداشته باشد، و مجبور باشید ابتدا دکمه‌ی روشن/خاموش را پایین نگه دارید و سپس دکمه‌ی خازنی خانه را به سرعت بفشارید. صفحه فلش می‌زند و یک صدا به گوش‌تان می‌رسد. همچنین یک پیام بازشونده می‌بینید که تایید می‌کند اسکرین شات ذخیره شده است.
اسکرین شات گرفتن در گوشی‌های سونی
در گوشی‌های سونی اکسپریا، دکمه‌های ترکیبی برای اسکرین شات گرفتن عبارتند از: دکمه‌ی کم کردن صدا و روشن/خاموش. این دو دکمه را همزمان فشار دهید تا صفحه فلش بزند و نشانه‌ی اسکرین شات در بالای صفحه ظاهر شود. زمانی‌که اسکرین شات گرفته شد، در منوی اعلان‌ها نیز یک اعلان ظاهر می‌شود.
یک روش جایگزین دیگر نیز وجود دارد. شما می‌توانید از طریق منوی روشن/خاموش، اسکرین شات بگیرید. دکمه‌ی روشن/خاموش را پایین نگه دارید تا پیامی روی صفحه ظاهر شود. روی Take Screenshot بزنید تا از صفحه‌ی زیر منو اسکرین شات گرفته شود.
اسکرین شات گرفتن در گوشی‌های LG
در گوشی‌های LG، دکمه‌های ترکیبی اسکرین شات همچنان دکمه‌ی کم کردن صدا و روشن/خاموش است. این دکمه‌ها را همزمان برای مدت طولانی فشار دهید تا صفحه فلش بزند و صدای شاتر را بشنوید. در منوی اعلان‌ها نیز یک اعلان ظاهر می‌شود که نشان می‌دهد اسکرین شات گرفته شده است.
شما می‌توانید از طریق Quick Memo نیز اسکرین شات بگیرید، با استفاده از Quick Memo عکس گرفتن از صفحه به‌صورت آنی انجام می‌شود و می‌توانید شکلک‌هایی را نیز به اسکرین شات اضافه کنید. زمانی‌که این امکان فعال باشد، پس از اسکرین شات گرفتن یک صفحه‌ی ویرایش باز می‌شود. شما می‌توانید روی این صفحه یادداشت بنویسید و شکلک بگذارید. برای ذخیره کردن تغییرات روی آیکون فلاپی دیسک بزنید.
نتیجه‌گیری
همان‌طور که دیدید، اسکرین شات گرفتن در گوشی‌های آندروید کار ساده‌ای است. با استفاده از اسکرین شات می‌توانید آن‌چه روی صفحه دستگاه‌تان در حال وقوع است با دیگران به اشتراک بگذارید. آیا شما روش دیگری برای گرفتن اسکرین شات سراغ دارید؟ اگر جواب‌تان به این سوال مثبت است این روش‌ها را از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.