طرز تهیه ته چین مرغ و بادمجان شیرازی

دسته بندی: آشپزی

مواد لازم‬
‫برنج ۴ پیمانه‬
‫بادمجان ۵ عدد‬
‫سینه یا فیله مرغ ۴۰۰ گرم‬
‫پیاز ۱ عدد‬
‫تخم مرغ ۲ عدد‬
‫ماست خامه ای یا چکیده ۲۰۰ تا ۲۵۰ گرم‬
‫نمک و فلفل و زعفران و روغن و کره به میزان لازم‬

‫طرز تهیه‬ ته چین مرغ و بادمجان شیرازی
‫برنج رو از قبل بشویید و‬ خیس کنید.
بادمجانها رو پوست بگیرید و حلقه حلقه کنید و نمک بپاشید تا تلخی اونا گرفته بشه و بعد از نیم ساعت اونا رو بشویید و خشک کنید و در روغن داغ تفت بدید.
پیاز رو خرد کنید و به همراه مرغ, تفت بدید. وقتی خوب تفت خورد, نمک و زعفران به مرغ اضافه کنید و روی اون آب جوش بریزید و اجازه بدید تا مرغ بپزه و آبش کاملا جمع بشه! بعد اونو ریش ریش کنید. کمی ماست رو بزنید تا صاف و یکدست بشه, به اون نمک و فلفل سیاه و زعفران اضافه کنید و مرغ ها رو برای ۱ ساعت در این مخلوط بخوابونید تا مزه دار بشه!
برنج رو به روش کته یا آبکش آماده کنید.
ماست رو کمی بزنید تا صاف و یکدست بشه, تخم مرغ ها رو به اون اضافه کنید و با چنگال بزنید تا صاف بشه! زعفران رو هم اضافه کنید و مخلوط کنید. حالا همه برنج رو به این ماده آغشته کنید.
کف ظرف مورد نظرتون روغن بریزید و ابتدا یک لایه از برنج زعفرانی کف ظرف ریخته, بعد مرغها رو روی برنج بریزید و بعد بادمجانهای سرخ شده رو بچینید. در آخر هم مابقی برنج رو ریخته و خوب صاف و فشرده کنید. قابلمه رو به مدت ۱ تا ۱ ساعت و نیم روی حرارت قرار بدید یا اینکه در فر از قبل گرم شده با دمای ۱۸۰ سانتی گراد به مدت ۱ تا ۱ ساعت و نیم بذارید تا ته چین طلایی بشه.

نکات

  • به این ته چین, شیرازی پلو, یا ته چین شیرازی هم میگن!
  • اگر مرغ پخته و ریش ریش شده رو در مخلوط ماست و زعفران بخوابونید, مزه اون خیلی عالی میشه ولی حواستون باشه این مایه باید سفت بشه!
  • برای اینکه عطر ته چین بهتر باشه, میتونید روی اون کمی کره آب شده هم بدید.
  • اگر دوست دارید فقط از زرده تخم مرغ استفاده کنید, ۴ عدد زرده کافیه!

منبع: با ما بخون ، سر آشپز