طرز تهیه حلیم بادمجان با بلغور گندم

دسته بندی: آشپزی

مواد لازم برای ۳ تا ۴ نفر
گوشت گوسفندی ۵۰۰ گرم
بادمجان ۷۵۰ گرم
بلغور گندم ۱ پیمانه
برنج یک چهارم پیمانه
مغز گردو ۱۰۰ گرم
پیاز ۲ عدد
سیر یک بوته کوچک
کشک به میزان لازم
سیر داغ و نعنا داغ و پیاز داغ به میزان لازم برای تزئین
نمک و فلفل و زردچوبه و ادویه به میزان لازم

طرز تهیه حلیم بادمجان
یکی از پیازها رو خرد کنید, ۳ تا عدد سیر رو خرد کنید و به همراه گوشت تفت بدید. وقتی گوشت خوب تفت خورد, کمی زردچوبه و ادویه و فلفل بزنید و روی اون آب سرد بریزید و اجازه بدید تا گوشت خوب مغز پخت بشه. بعد از پخت, به گوشت نمک بزنید و اجازه بدید نمک به خورد گوشت بره. حالا گوشت ها رو ریش ریش کنید.
بادمجانها رو از درازا ببرید و توی مخلوط آب نمک غلیظ برای ۱ ساعت بذارید تا تلخی اونا گرفته بشه. بعد از این مدت آبکش کنید و وقتی آبش خوب رفت, اونا رو سرخ کنید و روی دستمال آشپزخانه بذارید تا روغن اضافی اون گرفته بشه.
بلغور گندم و برنج رو جداگانه برای ۳ تا ۴ ساعت خیس کنید. بعد از این مدت, بلغور رو بذارید با کمی آب بپزه, وقتی نیم پز شد, برنج رو هم به اون اضافه کنید و اجازه بدید تا آب اونا کمی کشیده بشه و غلیظ بشن. حالا حرارت رو خاموش کنید.
گردوها رو هم نگینی کنید.
یکی دیگه از پیاز ها رو خرد کنید, چند حبه سیر رو برای تزئین بردارید و بقیه رو خرد کنید و با پیاز ها تفت بدید. وقتی سرخ شدند, گردوهای نگینی رو اضافه کنید و خیلی کم تفت بدید, بعد بادمجانها رو اضافه کنید, دوباره تفت بدید و بعد هم گوشت و بلغور و برنج, کمی نمک و فلفل بزنید و بذارید تا خوب جا بیفته. ۲۰ دقیقه آخر پخت هم کشک رو اضافه کنید, مواد رو خوب له کنید و اجازه بدید تا حلیم بادمجان خوب جا بیفته و به اصطلاح به روغن بیفته!
حالا روی اون رو به دلخواه به پیاز داغ, نعنا داغ, سیر داغ و کشک تزئین کنید.

نکات

  • روشهای طبخ زیادی برای حلیم بادمجان هست!
  • گوشت مناسب برای حلیم بادمجان, گوشت گردن گوسفندیست که باعث میشه حلیم بادمجان کشدار بشه.
  • اگر بادمجانها رو در روغن زیاد سرخ کنید, کمتر روغن میکشن! بادمجان اگر در روغن کم سرخ بشه, به اصطلاح تشنه روغن میشه و همش روغن به خودش جذب میکنه!
  • غذاهایی که کشک دارند, بهتره کشک ۲۰ دقیقه آخر به غذا اضافه بشه.
  • هر چی بیشتر حلیم بادمجان روی حرارت بشه و هم زده بشه, بیشتر جا میفته!

منبع: با ما بخون ، سر آشپز