طرز تهیه محصولات کفیر از جمله دوغ کفیر و ماست کفیر در منزل

دسته بندی: نکات خانه داری

۱– جوشاندن شیر تازه و سرد کردن آن( به جز شیرهای پاستوریزه با ماندگاری طولانی )

۲- تهیه ظرف شیشه ای یا پلاستیکی دهان گشاد در دار  ( فلزی نباشد )

۳- برای تهیه ۱ لیتر دوغ یا ماست کفیر باید ۳۰ تا ۴۰ گرم دانه های قارچ کفیر رو به ۱ لیتر شیر و در ظرف ترجیحا شیشه ای اضافه کنید و در اونو محکم بسته و در محل کاملا تاریک مثل کابینت  آشپزخانه با دمای بین ۱۸ تا ۲۰ درجه ی سانتیگراد به مدت تقریبا بین ۱۲ الی ۱۸ و نهایت تا۲۴ ساعت قرار بدید. هیچ وقت ظرف محتوی شیر و قارچ رو به دلیل مسافرت یا ترس از فاسد شدن در محیط آشپزخانه ، به گفته دوستان و آشنایان و یا هر بهانه دیگه در یخچال قرار ندید
پس این موضوع برای همیشه یادتون بمونه! چون فعالیت قارچ بسیار کم میشه که در نهایت منجر به طولانی شدن زمان تخمیر ، توقف تکثیر قارچ و در دراز مدت حتی مرگ اون میشه و زحمتتون هدر میره!!

۴- پس از انجام مراحل بالا باید به قارچ اجازه بدید تا شیر رو کاملا تخمیر و به ماست تبدیل کنه. فرایند تخمیر بسته به میزان قارچ شما ، دمای محل و مدت زمان ، متفاوت خواهد بود.عموما در صورت رعایت نسبت بین شیر و قارچ و گذشت زمان لازم فرایند تخمیر انجام میشه. هر قدر میزان قارچ بیشتر و شیر کمتر باشه و یا دمای محیط بالا باشه ، به همون نسبت زمان تخمیر کوتاهتر میشه.
از نشونه های تخمیر  کامل : دلمه شدن شیر در بالای ظرف ، جمع شدن مایع شبیه به آب پنیر در ته ظرف و شنیدن صدای خارج شدن گاز، موقع باز کردن در ظرف ( مثل قوطی نوشابه ) هست!

۵- بعد از اینکه نشونه های تخمیر رو دیدید ، ابتدا ظرف رو به خوبی تکان بدید تا تمام محتویات داخل ظرف با هم مخلوط بشن. حالا در ظرف رو به آهستگی باز کنید، مواظب گاز ظرف باشید تا ماست به اطراف پاشیده نشه!

۶- محتویات ظرف رو با توری پارچه ای ریز و یا با صافی پلاستیکی ( از صافی فلزی و یا قاشق فلزی استفاده نکنید ) صاف کنید . قارچ درون صافی رو مجددا به ظرف برگردانده و شیر تازه به اون اضافه کرده و تا تخمیر بعدی صبر کنید.

۷- ماست به دست اومده رو میتونید با کمی آب رقیق و تبدیل به دوغ بکنید. میتونید به اون نمک اضافه کنید همراه با نعنا خشک نوش جان کنید!

نکات

  • در صورتی که در خونه شیر نداشتید ، میتونید قارچ رو حد اکثر تا ۲۴ ساعت درون آب نگهداری کنید . در غیر اینصورت قارچ در محیط خشک میشه و  بعد از ۲۴ ساعت از بین میره و دیگه قادر به ادامه حیات نیست.
  • هفته ای یک مرتبه قارچها و ظرف رو با آب ولرم بشویید. در صورت لازم شستن قارچ بعد از هر دفعه صاف کردن، مشکلی برای اون ایجاد نمیشه.
  • در ایران بعضی از شرکتها هستند که قارچ کفیر رو میفروشند. میتونید از اونا تهیه کنید.

منبع: با ما بخون ، سر آشپز