منبع اصلی ایمان چیست؟

دسته بندی: مذهبی منبع اصلی ایمان چیست؟

پرسش
منبع اصلی ایمان آوردن‌ چیست؟ شرع، عقل، دین، و یا دل. لطفاً توضیح دهید.
پاسخ اجمالی
منبع اولیه ایمان، عقل انسان است؛ یعنی چون انسان دارای عقل است، مکلف به ایمان می‌باشد. امام علی(ع) در این زمینه می‌فرماید:
جبرئیل بر حضرت آدم نازل شد و گفت: ای آدم به من دستور داده شده است سه چیز را بر تو عرضه کنم. تو فقط یکی از آنها را انتخاب کن و دو تای دیگر را رها کن. آدم گفت: آن سه چیز کدام است؟ جبرئیل گفت: عقل و حیاء و دین. آدم گفت من عقل را انتخاب می‌کنم. جبرئیل به حیاء و دین گفت: شما بروید. ولی آن‌دو به جبرئیل گفتند: به ما دستور داده شده هر جا که عقل بود، همان جا باشیم. جبرئیل گفت: به آنچه که دستور دارید عمل کنید. سپس عروج کرد.[۱]
البته چون بشر با کردار خود، پرده‌هایی به دور عقل می‌کشد خدای متعال پیامبران را با دین و شرع فرستاده تا آنچه در لابلای حجابهای عقل مدفون شده (دفائن عقول) را زنده و بیدار کنند:
خدا پیامبران را نازل کرد تا آنچه در عقل‌ها نهفته شده را بیدار کند. [۲]

[۱]. برقی، ابو جعفر احمد بن محمد بن خالد، المحاسن، محقق، مصحح، محدث، جلال الدین، ج ۱، ص ۱۹۱،‏ قم، دار الکتب الإسلامیه، چاپ دوم، ۱۳۷۱ق.
[۲]. سید رضی، محمد بن حسین، نهج البلاغه، محقق، صبحی صالح، ص ۴۳، قم، هجرت، چاپ اول، ۱۴۱۴ق. “… و یثیروا لهم دفائن العقول…”؛ و دفینه‌های عقل‌ها را برای آنان برانگیزاند.
منبع: با ما بخون ، اسلام کوئست