نگاهی به بسته الحاقی Dead Living Zombies از بازی Far Cry 5

دسته بندی: بازی و سرگرمی

این زامبی ها واقعا راه خود را به همه جا باز می کنند ها! یعنی از روزی که اولین لشکر آنها خلق شد تا امروز راه افتاده اند و همه را سر راهشان آلوده کرده اند و مدام لشکرشان را بزرگتر کرده اند و همینطوری مسیر را ادامه داده اند و به چندین دنیای مختلف رسیده اند و آن ها را از بین برده اند. این لشکر مخوف به بازی و فیلم و سریال و.. هم رحم نکرده اند و یکی یکی راهشان را به انواع و اقسام دنیاها باز کرده و سینما و تلویزیون و بازی ها را زامبی زده و تسخیر کرده اند تا سرانجام گذرشان به فرانسه و دنیای یوبیسافت و سرزمین فارکرای هم بیافتد! البته قبلا یک قبیله دیگر که فامیل مادری این زامبی های الان هستند از یک مسیر دیگر به یوبیسافت رسیده بودند و یک بازی به نام zombie U که بعدا “زامبی خالی” شد را ایجاد نموده بودند ولی تا حالا پایشان به دنیای بازی های اصلی یوبیسافت نرسیده بود که حالا رسید! بزن دست قشنگه رو! آن هم در بسته الحاقی سوم فارکرای ۵ که  Dead Living Zombies نام دارد. البته این زامبی های عزیز قبلا خبر داده بودند که می آیند و بی خبر و سرزده نیامدند تا یوبیسافت برایشان تدارک ببیند!

بله… به هر شکل آن ها بعد از سفری طولانی سرانجام مدتی قبل به دنیای فاکرای ۵ رسیدند تا در Dead Living Zombies هنرنمایی کنند و ما که در این مدت بعد از به پایان رساندن فارکرای ۵ سری به ویتنام زده بودیم (در قالب دی ال سی Hours of Darkness) و یک سر هم به برای دیدن اقوام به مریخ رفته بودیم که البته خانه نبودند (در قالب دی ال سی Lost on Mars)، حالا بتوانیم به زامبی کشی هم روی بیاوریم و خلاصه پکیج عشق و حالمان با این ۳ گانه دی ال سی باحال و جذاب تکمیل شود. امروز قصد داریم تا نگاهی هم به سومین بسته الحاقی فارکرای ۵ یعنی Dead Living Zombies بیاندازیم که البته محتوایش در حد نوشتن یک نقد و بررسی و نمره و… نیست ولی می شود در نگاهی کوتاه آن را مورد بررسی قرار داد و در مورد آن صحبت کرد. پس اگر به فارکرای ۵ و دی ال سی های آن علاقمند هستید با ما در ادامه مطلب “نگاهی به بسته الحاقی Dead Living Zombies از بازی Far Cry 5 همراه شوید.

به دی ال سی سوم فارکرای ۵ یعنی Dead Living Zombies می شود به تنهایی هم نگاه کرد (ولی تنهایی خیلی وضعش خوب نیست !!)، اما بهتر آن است که به این شکل به این بسته الحاقی نگاه کنیم که بخش سوم و پایانی از یک ۳ گانه دی ال سی جذاب است که ما را به جنگ ویتنام و مریخ و زامبی کشی برده است و یک سفر خیلی جالب و دوست داشتنی را برای ما بعد از به پایان رساندن بازی اصلی فارکرای ۵ رقم زدند. در واقع با این ۳ گانه دی ال سی، پرونده محتویات بازی دوست داشتنی و فوق العاده عالی فاکرای ۵ بسته شد و انصافا هم عجب پرونده پرمحتوایی بود این فارکرای ۵٫ شاید اگر به مجموع ۳ دی ال سی فارکرای ۵ به عنوان یک پکیج سرگرمی نگاه کنیم وضعیت نمره ها و امتیازات مجموع آن ها خیلی بهتر از نقدهای جداگانه ای می شد که برای این دی ال سی ها انجام شد.

دلیلش این است که در آن حالت شاهد یک پکیج خیلی متنوع هستیم که ما را به زمین و آسمان و زامبی کشی می برند، آن هم در حالتی که هر کدام از این ۳ بخش به صورت کامل و از زمین تا آسمان با هم متفاوت هستند و می توانند شما را سرگرم کنند تا خسته و دلزده نشوید. اما خب به هر حال وقتی که هر کدام از این ها یکی یکی عرضه شدند ما هم بایستی که جدا جدا آن ها را بررسی کنیم که این بار نوبت به Dead Living Zombies رسیده است. مخصوصا با توجه به قیمت عالی سیزن پس بازی که نه تنها این ۳ بسته جذاب را که هر کدام چندین ساعت محتوا دارند به ما تقدیم کرد بلکه یک بازی کامل و رایگان شاهکار به نام فارکرای ۳ کلاسیک ادیشن را نیز در خود دارد و یکی از بهترین سیزن پس های نسل هشتم محسوب می شود.

در بسته الحاقی Dead Living Zombies برخلاف دو بسته الحاقی قبلی شاهد یک داستان واضح و مشخص نیستیم و بیشتر، این بسته یک حالت نبرد با موج های زامبی ها در ۷ نقشه مختلف را دارد. البته نیمچه داستان بیهوده ای هم وجود دارد که مثلا در آن شاهد ۷ سناریوی سینمایی پر از زامبی هستیم که هر کدام را مثلا یک کارگردان Guy Marvel دارد برای تهیه کننده تعریف می کند و می گوید چشم هایت را ببیند و این سناریو را تصور کن که مثلا این طور می شود که….  و به این شکل در قالب ۷ سناریوی اسکریپت شده، شما را به درون هر کدام می فرستد و در حالی که کارگردان مثلا دارد آن سناریو را برای دیگری تعریف می کند، شما که درون آن سناریو هستید باید آن را پیش ببرید. حالا یک بار در نقش یک پدر خانواده هستید که زامبی ها به مزرعه اش حمله کرده اند و یک بار یک نیروی مونث پلیس هستید که باید به سمت پیدا کردن محموله گم شده تجهیزات پلیس برود و در راه هر چه زامبی سر راهتان است نابود کنید و نهایتا باس را نیز شکست دهید و آن نقشه و سناریو را فتح نمایید.

از لحاظ گرافیکی بازی مقداری به سمت و سوی فانتزی شدن و رنگ آمیز های کمیک گونه تر و بهتر است بگویم اغراق آمیزتر سوق پیبدا کرده است ولی به طور کلی شاهد تفاوت چندانی از لحاظ بصری با بازی اصلی نیستیم و مثلا محیط سناریوی نخست که یک مزرعه است، دقیقا همان مزرعه های درون بازی اصلی است با این تفاوت که حالا آلوده شده است و مقداری رنگ آمیزی غلیط تری دارد و همه جا پر از زامبی و نابود شده است و شما باید آنجا را پاکسازی کنید.

گیم پلی Dead Living Zombies در قالب بازی کردن و به پایان رساندن ۷ سناریوی سینمایی هیجان انگیز (از نظر گیم پلی) و پر از زامبی است که هر کدام را همان طور که در بخش داستانی خدمت شما عرض کردم یک کارگردان دارد برای تهیه کننده تعریف می کند و می گوید چشم هایت را ببیند و این سناریو را تصور کن که مثلا این طور می شود که….  به این شکل ۷ سناریو در ۷ مپ مختلف رقم می خوزند و شما در هر کدام از این ۷ سناریوی اسکریپت شده اکشن و پر از زامبی قرار می گیرید و باید آن را به انتها برسانید و در این راه می توانید با دوست خود نیز به صورت کواپ این بسته الحاقی را تجربه نمایید. این نقشه ها شامل مواردی مثل پایگاه نظامی و یک مزرعه الوده شده و .. هستند که هر یک با دیگری تفاوت خوبی دارند و تنوع خوبی را در این ۷ نقشه شاهد هستیم.

در این بسته الحاقی با ۳-۴ نوع زامبی مختلف روبرو می شوید که شامل زامبی های معمولی همیشگی در بازی ها که آرام راه می روند و به سمت شما می آیند، زامبی های وحشی تری که مقداری دیوانه تر هستند و می دوند به سمت شما و حمله می کنند، زامبی های انفجاری و همین طور زامبی های غول پیکر و Behemoth های قدرتمند هستند که ترکیبی از این لعنتی ها در قالب موج های مختلف به شما حمله می کنند و باید آن ها را از پای در آورید و زنده بمانید تا به انتهای آن سناریو برسید و اگر کشته شوید باید از ابتدا کار را آغاز نمایید. سناریوی اول از همه کوتاه تر و آسان تر است و هر چه به جلو و به سمت سناریوی هفتم می روید کارتان سخت تر می شود و زامبی ها و موجهای مخوف تری را باید از سر راه بردارید و با باس روبرو شوید.

هر کدام از این سناریوها تا حدی ارزش تکرار نیز دارند زیرا که می توانید امتیازات بهتری  کسب نمایید و رکوردهای بهتری بزنید و درجه سختی را تغییر دهید که اینها باعث می شوند تنها یک بار به سراغ هر نقشه و سناریو نروید و انگیزه برای ادامه دادن روند داشته باشید. شما می توانید هر بار سعی کنید که امتیاز خودتان را در یک نقشه ارتقا ببخشید و رکورد بهتری بزنید. همچنین می توانید حالت Score Attack mode را برای هر نقشه باز کنید و سعی کنید تا بهترین امتیاز را کسب کنید تا بتوانید ۳ ستاره کسب کنید که کار سختی است و چالش زیادی دارد که بخواهید هر نقشه را ۳ ستاره به پایان برسانید.

اما اگر موفق به انجام این کار شوید و نقشه را ۳ ستاره کنید، سلاح ها و تجهیزاتی را باز می کنید که حتی می توانید در کمپین فارکرای ۵ هم از آن ها استفاده کنید که قابلیت جالبی است. سیستم تیراندازی و شلیک در بازی  و نوع مکانیک و خوش دست بودن شلیک ها و سلاح ها دقیقا به مانند بازی فارکرای ۵ است و هیچ تغییری نکرده است و البته نقصی هم ندارد. سلاح های مختلفی را در طول پیشروی در هر سناریو در اختیار دارید و می توانید سلاح های جدیدی را نیز بردارید و باید مراقب تیرها و مهمات خود نیز باشید و از بخش هایی از منطقه بازی مهمات بردارید تا وسط مبارزه با زامبی های وحشی تیرتان تمام نشود.

در نهایت باید بگویم بسته الحاقی Dead Living Zombies هرگز و هرگز محتوایی نیست که به شما توصیه کنم آن را تنهایی بخرید زیرا قطعا شما را به عنوان یک بسته الحاقی مجزا که پول بابتش داده اید ناامید خواهد کرد و اصلا مانند دو بسته الحاقی قبلی که جهان آزاد بودند و ما را با یک داستان هر چند سطحی به ویتنام و مریخ بردند جذابیت ندارد. اما اگر سیزن پس فارکرای ۵ را خریده اید (که خیلی هم کار خوبی کرده اید) که خب دیگر همان فارکرای ۳ و لاست آن مارس خودشان دو برابر پول سیزن پس می ارزند و در این حالت دی ال سی ابتدایی در ویتنام یعنی Hours of Darkness و دی ال سی Dead Living Zombies مثل یک محتوای اضافه برای سرگرمی به شمار می روند که بنشینید و بازی کنید و لذتش را ببرید.

در واقع باید در مورد Dead Living Zombies این طور بگویم که اگر سیزن پس بی نظیر فارکرای ۵ را دارید که خب هر ۳ دی ال سی را به اضافه فارکرای ۳ بازی کنید و کیف کنید، ولی اگر به دنبال خرید جداگانه Dead Living Zombies هستید هر چه سریع تر این فکر را هزاران کیلومتر از سرتان دور بیاندازید و سمت خریدنش هم نروید و به جایش سیزن پس را بخرید. تنها بسته الحاقی فارکرای ۵ که کاملا ارزش خرید جداگانه را دارد و می تواند چندین ساعت تجربه ناب جهان آزاد با حال به شما هدیه دهد فقط Lost on Mars است و بس.