ویراژ مانکن های “بی حیایی” در شهر مذهبی قم؟!

دسته بندی: خبری

در پی سیاست های تسامح و تساهل دولت و عدم توجه مسئولین مربوطه، این روزها برخی از ویترین ها در فروشگاه های قم چنان پرده های حیا را دریده اند که باید با احتیاط و سر به زیر از کنار انها رد شد ، با گشت و گذاری کوتاه در مجتمع هی تجاری قم و خیابان های قم شاهد بروز و ظهور مانکن های هستیم که به هیچ عنوان با فضای مذهبی قم هم راستانیست!

سرویس فرهنگی شهدای ایران:در پی سیاست های تسامح و تساهل دولت و عدم توجه مسئولین مربوطه، این روزها برخی از ویترین ها در فروشگاه های قم چنان پرده های حیا را دریده اند که باید با احتیاط و سر به زیر از کنار انها رد شد ، با گشت و گذاری کوتاه در مجتمع هی تجاری قم و خیابان های قم شاهد بروز و ظهور مانکن های هستیم که  به هیچ عنوان با فضای مذهبی قم هم راستانیست!

بنابر این گزارش، مانکن های زنده که در بیشتر شهرهای کشور رو به گسترش است با توجه به فضای دینی شهر مقدس قم نمی توانند آنچنان جولان بدهند اما به صورت کاملا خزنده مانکن های بی جان پشت ویترین های مغازه ها در حال ترویج بدحجابی و تحریک جنسی  در قم هستند!

مانکن‌های پشت ویترین‌ها  در قم در محل های پر رفت و آمد این روزها وقیح و بی‌حیاتر از همیشه شده‌اند تا به این طریق، هم پول بیشتری نصیب فروشنده کنند و هم خواسته یا ناخواسته، بدپوششی و عریانی را ترویج کنند. ژست و حالت ایستادن  برخی از این مانکن‌ها و حالت‌هایی که ساخته شده یا قرار گرفته‌اند به اندازه‌ای نامتعارف و زشت است که حتی به تنهایی هم نمی‌شود ایستاد و به آن نگاه کرد چه رسد به همراه خانواده!

مسئولین شهر مقدس قم باید  با توجه به  اهمیت این شهر نسبت به این موضوع حساسیت بیشتری داشته باشند زائران و مسافران داخلی و خارجی با یک نگاه متفاوت و ویژه به شهر مقدس قم سفر می کنند و با گشتی در بازارها و پاساژ های  قم مطمئنا انتظار دیدن این صحنه ها و تصاویر را ندارند.

کارشناسان اجتماعی اعتقاد دارند مانکن های بی جان با نوع پوشش و حالت قرار گرفتن در پشت ویترین ها نه تنها در زمینه اقتصادی مفید نیست بلکه در زمینه تحریکات جنسی و منشأ بروز بسیاری از ناهنجاری‌های رفتاری است.
سالها پیش که به مسئله ویترین های نامناسب در قم اعتراض شد و فروشندگان به نصب یک نوار مات کننده که به ۱۵ سانت هم نمی رسید اکتفا کردند در حالی که این روش هیچ  تاثیری نداشت.

فروشگاه هایی که به ارائه لباس های مجلسی و زنانه می پردازند می توانند در یک محیط فروشگاهی  کاملا زنانه به فروش تولیدات خود بپردازند، متاسفانه تا کنون قانون جامع و کاملی برای ویترین های فروشگاه ها تبین نشده است.

بعضی مراجع از جمله آیت‌الله مکارم‌شیرازی در پاسخ به استفتایی نظر خود را درباره استفاده از مانکن در برخی مغازه‌ها اعلام کرده اند که به شرح ذیل است:

پرسش:در برخی مغازه‌ها جهت جلب مشتری، مانکن دارند که هم عامل تحریک و هم ترویج فرهنگ بیگانه است. حکم سودی که از این طریق بدست می‌آید، چیست؟

پاسخ:این کار حرام است و درآمد آن نیز خالی از کراهت نیست.

منبع: با ما بخون ، شهدای ایران