گام مهمی به سوی درمان سرطان برداشته شد

دسته بندی: علمی

با افزایش غلظت لینولئیک اسید کونژوگه توسط محققان کشورمان تا ۶۰ درصد، گام مهمی به سوی درمان سرطان برداشته شد.

به گزارش  حوزه فن‌آوری‌ گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با همت محققان ایرانی غلظت لینولئیک اسید کونژوگه برای درمان سرطان تا ۶۰ درصد افزایش یافت.

سی‌ال‌ای (CLA) یا لینولئیک اسید کونژوگه یکی از ایزومر‌های لینولئیک اسید است و این بدین معناست که دارای تغییری جزئی در ساختار مولکولی به دلیل تغییر در وظایف مواد غذایی است؛ این یکی از اسید‌های چربی آزاد است که به‌طور طبیعی در گوشت و مواد لبنی وجود دارد و توسط بدن تولید نمی‌شود بنابراین باید از طریق رژیم غذایی تأمین شود. سی‌ال‌ای برای اولین بار در سال ۱۹۷۸ توسط دکتر مایکل پاریزا و در حین مطالعه عصاره گوشت در دانشگاه ویسکانسین مادیسون کشف شد. تونالین CLA (نسخه صنعتی) یکی از برترین مکمل‌های سی‌ال‌ای است و از روغن کافشه تهیه می‌شود که منبع مناسبی از لینولئیک اسید است. این محصول نخستین محصول پرفروش جهان بوده و تحقیقات بسیاری بر روی آن انجام گرفته شده‌است.

کمک به درمان بیماری‌های مختلف

علی اکبر تقی زاده مدیرعامل این شرکت توضیح داد: ابتدا موفق شدیم غلظت لینولئیک اسید کونژوگه را به دو درصد و اکنون به ۶۰ درصد افزایش دهیم.

به گفته او، بسته به ایزومر‌های مختلف این افزایش غلظت در درمان‌های ضد دیابت، ضد چاقی، ضد پوکی استخوان و ضد تصلب شراییم موثر است.

مدیرعامل شرکت سلامت پخش یلدا بیان کرد که به زودی شکل نانویی این محصولات نیز تولید خواهد شد.

منبع: با ما بخون ، باشگاه خبرنگاران جوان